PrintPrint This Page

Thanks To All Who Participated in the Toronto Beer Week 2013 Homebrew Competition

There were 195 entries and 81 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Pain In The Rear 4C: Schwarzbier
2nd Eric Emery Black Blessing 13D: Foreign Extra Stout

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Other Overall Winners

ProAm Brew Winners

The following homebrewers will get the chance to brew their award winning beer's with the following breweries:

5 Paddles Brewing - Jordan Rainhard, Flatline
Amsterdam - Geordan Saunders, Pain In The Rear
Beau's - Jordan Rainhard, Armed N' Citra
Indie Ale House - David Thompson, Black Belt IPA
Sawdust City - Chris Finnigan, Mystic Oyster Stout
Great Lakes - Sean Crawford, Sour Stout
Great Lakes - Geordan Saunders, Witty Retortt

Brewer(s) Entry Name Style Club
Jordan Rainhard Flatline 14C: Imperial IPA SOB
Geordan Saunders Pain In The Rear 4C: Schwarzbier
Jordan Rainhard Armed N’ Citra 10A: American Pale Ale SOB
Chris Finnigan Mystic Oyster Stout 13A: Dry Stout
David Thompson Black Belt IPA 23A: Specialty Beer SOB
Geordan Saunders Witty Retortt 29A: Alcohol Challenged (Sessionable Beers)
Sean Crawford Sour Stout 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin The Brewing Network

Winning Entries 

Table 1: Pilsner/European Amber Lager/Dark Lager/Bock (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Pain In The Rear 4C: Schwarzbier
2nd Jeff Manol Falcon Town Pilsner 2B: Bohemian Pilsener S.O.B.'s
3rd Jordan Rainhard Intimidator 5C: Doppelbock SOB

Table 2: Light Hybrid Beer (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Perry Impostor 6C: Kolsch
2nd Peter Hastings Pete’s Summer Ale 6B: Blonde Ale
3rd Jeff Manol Milverton Blonde Ale 6B: Blonde Ale S.O.B.'s

Table 3: English Pale Ale/English IPA (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dylan Roberts The Dark Crystal 14A: English IPA
2nd Jordan Rainhard Swansea Bitter 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) SOB
3rd Chris Bourdages My Bitter Girlfriend 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Durham Homebrewers Club

Table 4: Amber Hybrid/Scottish and Irish Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Norm McCabe
Co-Brewer: Gavin McCabe
Belle Cora 7B: California Common Beer
2nd Crystal Luxmore
Co-Brewer: Dan Elliot, Brian McCreery
Original Gravity Dusseldorf Altbier 7C: Dusseldorf Altbier Original Gravity Brewing
3rd Chris Finnigan Kilt Lifter Scotch Ale 9E: Strong Scotch Ale

Table 5: American Pale Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jordan Rainhard Armed N’ Citra 10A: American Pale Ale SOB
2nd David Thompson A Cascade Of Zombies 10A: American Pale Ale SOB
3rd Jeff Manol Inter-Galactic Pale Ale 10A: American Pale Ale S.O.B.'s

Table 6: American Amber Ale/American Brown Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Manol Stone’d Amber Ale 10B: American Amber Ale S.O.B.'s
2nd Duncan Rodger
Co-Brewer: Karver Whitmell
Uncle Luke’s Brown 10C: American Brown Ale Smerk
3rd John Jenkinson
Co-Brewer: Reuven Brandt
Red River (India Red Ale) 10B: American Amber Ale London Homebrewers Guild

Table 7: English Brown Ale/Porter (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jon Rush Mildly Mannered 11A: Mild London Homebrewers Guild
2nd Chris Finnigan Northern Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale
3rd Andrew Byer Port Robuster 12B: Robust Porter Schoenwetter Brewing

Table 8: Dry Stout/Sweet Stout/Oatmeal Stout (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Finnigan Mystic Oyster Stout 13A: Dry Stout
2nd David Renouf
Co-Brewer: Stuart Young
Vanilla Sweet Stout 13B: Sweet Stout Monday Ales
3rd Rob Meinhardt Bozaticus Maximus Stout 13C: Oatmeal Stout

Table 9: Foreign Extra Stout/American Stout (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Emery Black Blessing 13D: Foreign Extra Stout
2nd Sean Crawford American Stout 13E: American Stout The Brewing Network
3rd John Henley Good Morning, Stout! 13E: American Stout Durham Homebrewers Club

Table 10: Russian Imperial Stout (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Jenkinson
Co-Brewer: Geoff Bardwell, Eric Tarasick
Bourbon Outifitters 13F: Imperial Stout London Homebrewers Guild
2nd David Thompson Better Dead Than Red 13F: Imperial Stout SOB
3rd Jeff Manol Mob Barley’s Imperial Stout 13F: Imperial Stout S.O.B.'s

Table 11: American IPA (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Henley Face Smasher West Coast IPA 14B: American IPA Durham Homebrewers Club
2nd Jimmy Peat
Co-Brewer: n/a
Hopsta La Vista IPA 14B: American IPA Longslice Brewery
3rd Steven Pilotto Galaxy IPA 14B: American IPA SOB

Table 12: Imperial IPA (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jordan Rainhard Flatline 14C: Imperial IPA SOB
2nd Eric Emery Money, Cash, Hops 14C: Imperial IPA
3rd Jeff Manol Hoptomology Imperial IPA 14C: Imperial IPA S.O.B.'s

Table 13: German Wheat and Rye Beer/Witbier (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher White Real Deal Rye Ale 15D: Roggenbier (German Rye Beer) Durham Homebrewers Club
2nd Jesse McGeachie
Co-Brewer: Chris Richard
Dat Dunky Dunk 15B: Dunkelweizen
3rd David Renouf
Co-Brewer: Stuart Young
Wise Guy 15B: Dunkelweizen Monday Ales

Table 14: Belgian and French Ale (minus Witbier) (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Jenkinson
Co-Brewer: Reuven Brandt
JubJub 16E: Belgian Specialty Ale London Homebrewers Guild
2nd Stephen Rowlands
Co-Brewer: Tyler Kearns
Saison Au Seigle 16E: Belgian Specialty Ale
3rd Scott Hunter Bitter Blonde 16E: Belgian Specialty Ale

Table 15: Sour Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Crawford Sour Stout 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin The Brewing Network
2nd Chris George Berliner? Hardly Even Know Her 17A: Berliner Weisse Southern Ontario Brewers
3rd Sean Crawford Oud Bruin 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin The Brewing Network

Table 16: Belgian Strong Ale (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Thompson Tripel Tipple 18C: Belgian Tripel SOB
2nd Nick Perry Delta Quadrant 18E: Belgian Dark Strong Ale
3rd Christopher White Baron Of Barley 18D: Belgian Golden Strong Ale Durham Homebrewers Club

Table 17: Strong Ale/Wood-Aged Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jordan Rainhard Stop When The Red Lights Flash 19C: American Barleywine SOB
2nd Andrew Lebel Page’s Choice Oaked Whiskey Porter 22C: Wood-Aged Beer Durham Homebrewers
3rd Erin Broadfoot Jack’s Oaked Stout 22C: Wood-Aged Beer DHC

Table 18: Fruit Beer/Spice, Herb or Vegetable Beer/Cider (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lauren Thompson Extra Dry 2012 Vintage Perry 27D: Common Perry
2nd Eric Emery Exodus 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd David Thompson
Co-Brewer: Eric Gracey and Yuriy Baglaenko
Twin Peaks Breakfast Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer SOB

Table 19: Specialty Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Thompson
Co-Brewer: Sean Russell
Black Belt IPA 23A: Specialty Beer SOB
2nd Jeff Manol Starving Jackal Imperial Red Rye IPA 23A: Specialty Beer S.O.B.'s
3rd Sean Crawford Sour Fruit Wheat 23A: Specialty Beer The Brewing Network

Table 20: Special Category: Alcohol Challenged (Sessionable Beers) (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Witty Retortt 29A: Alcohol Challenged (Sessionable Beers)
2nd Jon Rush Not So Wild Mild 29A: Alcohol Challenged (Sessionable Beers) London Homebrewers Guild

Sponsors

Toronto Beer Week is proud to have the following sponsors for the Toronto Beer Week 2013 Homebrew Competition:

5 Paddles Brewing Co. (ProAm Brew)
Whitby, Ontario

5 Paddles Brewing Co. (ProAm Brew) Logo

Amsterdam (ProAm Brew)
45 Esandar Drive, Toronto, Ontario

Amsterdam (ProAm Brew) Logo

Beaus All Natural Brewing Co. (ProAm Brew)
10 Terry Fox Dr. Vankleek Hill, Ontario

Beaus All Natural Brewing Co. (ProAm Brew) Logo

Great Lakes Brewing (ProAm Brew)
30 Queen Elizabeth Boulevard, Etobicoke, Ontario

Great Lakes Brewing (ProAm Brew) Logo

Indie Ale House (ProAm Brew)
2876 Dundas St West, Toronto, Ontario

Indie Ale House (ProAm Brew) Logo

Sawdust City Brewing Co. (ProAm Brew)
Toronto/Gravenhurst

Sawdust City Brewing Co. (ProAm Brew) Logo

Toronto Brewing Co. (Best Of Show Prize Sponsor)
Toronto

Toronto Brewing Co. (Best Of Show Prize Sponsor) Logo

Brewers Pantry
10 Sunray St, Unit #22, Whitby, Ontario

Brewers Pantry Logo

Gilbertson And Page (Canada) Inc.
Box 242 620 Glengarry Cres. Fergus, Ontario

Gilbertson And Page (Canada) Inc. Logo

Ontario Hop Growers Association
Ontario

Ontario Hop Growers Association Logo

Bar Hop Bar
391 King Street West

Bar Hop Bar Logo

Beer Grains
Deep River, Ontario

Beer Grains Logo

Beer Wine And Filter
Toronto

Beer Wine And Filter Logo

BrewersCRAP
Guelph, Ontario

BrewersCRAP Logo

Hops Connect
Pemberton,B.C

Hops Connect Logo